Прејди на содржината

Друго Светско Кралство

Од Википедија — слободната енциклопедија
Друго Светско Кралство
Микродржава

Знаме

Грб
Moто: Womem over men
(Македонски: Жените над мажите)
Химна: "OWK Anthem/State Hymn"
СтатусАктуелна
Основана1 јуни, 1996
ВодствоКралица Патриција I
Државно уредувањеАпсолутна монархија/Матријархат
ЈазикЧешки/Англиски[1]
ВалутаDOM
Главен градБлек Сити
Етничка групаЕвопејци/Американци

Друго Светско Кралство (англиски: Other World Kingdom) (OWK) е големо комерцијално БДСМ засолниште и микронација, која е оформена на голема фарма сместена во Черна, Чешка во 1996 година. Не е призната од ниедна земја, иако има своја валута, пасоши, полиција, судови. државно знаме и химна.[2]

Другото Светско Кралство е матријархално општество, во кое владеат жените. Поради тоа тука има силна БДСМ и женска доминација. Државната цел е: да се придобијат што повеќе машки суштества под неограничена контрола од страна на супериорната жена ан што е можно повеќе територија."[2]

  1. Queen Patricia I (2001-09-25). „Founding Charter of the OWK“. Other World Kingdom. Архивирано од изворникот на 2008-09-18. Посетено на 2008-03-08.
  2. 2,0 2,1 „Who We Are“. Other World Kingdom. Архивирано од изворникот на 2009-09-13. Посетено на 2008-03-08.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]