Дроза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дроза
Место во Остернинбургер Ланд
Грб на Дроза
Дроза се наоѓа во Германија
Дроза
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Општина Остернинбургер Ланд
Основни податоци
Површина 11 км2
Надм. височина 77 м
Население 615  (31 декември 2006)
 - Густина 56 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 06369
Повик. бр. 034979
Координати 51°48′58″ СГШ 11°54′27″ ИГД / 

Дроза (германски: Drosa) е село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од општината Остернинбургер Ланд.