Дрмша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Панорама на Дрмша

Дрмша (бугарски: Дръмша) е село во западниот дел на Бугарија. Административно припаѓа на Oпштина Костинброд, Софиска област. Според пописот на населението од 2011 година во селото Дрмша живеале 120 луѓе.[1] Се наоѓа во планински реон во подножјето на Стара Планина и има надморска височина од 844 m.

Селото Дрмша се дели на два дела - "Старо Село" и "Ново Село". Во Старо село се наоѓа Крива Река. Во близина на Дрмша се наоѓа живописно карпесто место со највисокиот врв во реонот Братјов Камик.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]