Дрима Вокер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Dreama Walker
Walker in February 2009
Роден(а)Dreama Elyse Walker
јуни 20 1986 (1986-06-20) (35 г.)
Tampa, Florida, U.S.
ЗанимањеActress
Активен период2006–present
СопружникChristopher McMahon (в. 2015)

Дреама Елисе Вокер е родена на 20 јуни 1986 година.[1] Таа е американска глумица. Позната е по споредната улога во серијалот „ Озборувачка“, главната улога во филмот „ Усогласеност“ (2012) и главните улоги во две краткотрајни телевизиски серии, комедијата „ Не верувај му на Б“ - „Во стан“ 23 и правната драма Сомнеж . Во 2019 година, Вокер ја глумела Кони Стивенс во филмот на Квентин Тарантино, Си беше еднаш во Холивуд (2019).

Личен живот[уреди | уреди извор]

Вокер е родена на 20 јуни 1986 година во Тампа, Флорида. Таа престојува во Лос Анџелес, Калифорнија.[2] Нејзината мајка има италијанско потекло.[3] На 1 август 2015 година, Вокер се омажила со Кристофер Мекмахон во Кауаи.[4]

Кариера[уреди | уреди извор]

Филм[уреди | уреди извор]

Во 2008 година, Вокер се појавила во филмот Каде и да сте . Истата таа година се појавила како Ешли Ковалски, внука на ликот на Клинт Иствуд во Гран Торино. Подоцна глумела во филмот „ Усогласеност“ од 2012 година.

Телевизија[уреди | уреди извор]

Од 2008 до 2009 година, Вокер се појавила во првите две сезони на ТВ серијата Озборувачката како Хејзел Вилијамс, една од мисиите на Блер Валдорф . Во 2010 година, Вокер играла како Харпер Грејс во мини-серијата во два дела Седум смртоносни гревови.[2]

Од 2012 до 2013 година, таа глумела како Џуни во ситкомот „ Не верувај на Б ----“ во станот 23 .[2] Вокер глумела во епизода од ситкомот Нова девојка во 2013 година како Моли, немисис за Џес, истоимената Нова девојка.[5] Таа ја глумела улогата на Бека во осум епизоди од првите пет сезони на драмската серија „Добрата жена“ .

На 5 мај 2014 година, било објавено дека Вокер ќе глуми во комедија-драмската серија Cocked на студиото Амазон.[6] Пилот-епизодата бил емитуван на 15 јануари 2015 година,[7] но никогаш не стана серија.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филм[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога Белешки
2007 година Збогум Бебе Келси
2008 година Сексот и градот Келнерка од горната источна страна
2008 година Каде и да си Меган Бернштајн
2008 година Гран Торино Ешли Ковалски
2009 година Invention of Lying, TheThe Invention of Lying Рецепционер
2011 година Pill, TheThe Pill Роуз
2012 година Усогласеност Беки Номиниран - Награда со моторна пила за најдобра споредна женска улога
2012 година Татко / Син Елизабета Краток филм
2012 година Kitchen, TheThe Kitchen Пени
2012 година Discoverers, TheThe Discoverers Абигејл
2012 година Vamperifica Трејси
2013 година Хлор Сузи
2015 година Не грижи се Бебе Сара-Бет
2015 година Мека Емили
2019 година Некогаш и во Холивуд Кони Стивенс

Телевизија[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога Белешки
2006 година Закон и поредок Никол Карлоти Епизода: „ Ослободи “
2007 година Водечка светлина Janени Вокер 2 епизоди
2008–2009 година Озборувачка Хазел Вилијамс 14 епизоди
2008 година Еден живот да се живее Карен Епизода: „Коњ за подароци“
2008 година Закон и поредок: Криминална намера Бренда Лали Епизода: „Часовник на соседството“
2009 година Грдата Бети Клои Епизода: „ Крива топка “
2009 година Кралски болки Мелоди Еверет Епизода: „Стратешко планирање“
2009–2013 година Good Wife, TheThe Good Wife Бека 8 епизоди
2010 г. Милост Робин Ноланд Епизода: „Нема супер жена“
2010 г. Седум смртоносни гревови Харпер Грејс Минисерија; 2 епизоди
2012–2013 година Не верувајте на Б ---- во Станот 23 Juneун Колберн Главна улога; 26 епизоди</br> Номиниран - Награда за тинејџерски избор за Збег Breakвезда: Femaleенски
2013 година Пилешко робот Lesил Луден (глас) Епизода: „Бесмртна“
2013 година Нова девојка Моли Епизода: „Нерд“
2014 година Grim Sleeper, TheThe Grim Sleeper Кристин Пелисек Телевизиски филм
2015 година Закон и поредок: Единица за специјални жртви Детективот Рис Тејмор Епизода: „Простувајќи го Ролинс“
2015 година Откачен Табијски Пилот на Амазон студија
2015 година А до З. Медлин Епизода: „М сака да биде“
2017 година Сомнеж Тифани Алан Главна улога; 13 епизоди
2017–2018 година Американски тато! Мел, Студент (гласови) 2 епизоди
2017 година Адам уништува сè Iaулија Епизода: „Адам го уништи Спа денот“
2018 година Човек со план Хедер Епизода: „Мартовско лудило“
2018 година Брокмир Витни 4 епизоди
2019 година Американска хорор приказна: 1984 година Рита Епизода: „ Слејшденс “

Користена литература[уреди | уреди извор]

  1. „Dreama Walker Online  » Facts“.
  2. 2,0 2,1 2,2 „June Bio – Don't Trust The B---- in Apt 23“. American Broadcasting Company. Архивирано од изворникот на January 6, 2013. Посетено на January 15, 2015. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „abc“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „abc“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  3. „Elyse Tramontano Walker“. www.legacy.com. Посетено на 25 November 2020.
  4. „Dreama Walker Marries in Hawaii“. People.com. Retrieved February 21, 2016
  5. Ausiello, Michael (August 13, 2013). New Girl Exclusive: Apartment 23's Dreama Walker to Play the B— in Jess' New School“. TVLine. Penske Media Corporation. Посетено на August 27, 2013.
  6. Andreeva, Nellie (May 5, 2014). „Dreama Walker Cast In Amazon Pilot 'Cocked', Jocko Sims Joins 'Masters Of Sex'. Deadline Hollywood. Penske Media Corporation. Посетено на January 15, 2015.
  7. Andreeva, Nellie (January 6, 2015). „Frank Spotnitz's 'Man In The High Castle', Carlton Cuse's 'Point Of Honor' & Shawn Ryan's 'Mad Dogs' Part Of Amazon Studios' First Pilot Season Of 2015“. Deadline Hollywood. Penske Media Corporation. Посетено на January 15, 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]