Државен универзитет во Тетово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Универзитет во Тетово
Основан4 јуни 1994
РекторВулнет Амети
МестоТетово, Република Македонија
www.unite.edu.mk

Државниот универзитет во Тетово (албански: Universiteti Shtetëror i Tetovës) ― еден од трите државни универзитети во Република Македонија и се наоѓа во градот Тетово. Наставата главно се одвива на албански јазик, но исто така и на македонски и други јазици.

Историја[уреди | уреди извор]

Основан бил на 4 јуни 1994, на основачкото собрание свикано од Културната заедница на Албанците во Македонија, во својство на основач, додека иницијатор, идеатор и потписник на документите за основање на Универзитетот и за именување на привремените органи на универзитетот бил проф. Абдула Мехмети, претседател на Културната Заедница на Албанците во Македонија. Како државен универзитет останува непризнаен од властите сè до јануари 2004 кога бил донесен Законот за основање на Државниот универзитет во Тетово од страна на Собранието на Република Македонија. Прв ректор на Тетовскиот Универзитет бил проф. д-р Фадиљ Сулејмани (1995-2003), а потоа и проф. р-р Рамиз Абдули (јануари-март 2003), проф. д-р Неџбедин Беадини (2003-2006), проф. д-р Сади Беџети (2006-2009), проф. д-р Агрон Река (2009-2012). Моментален ректор на универзитетот е проф. д-р Вулнет Амети.[1]

Поделба[уреди | уреди извор]

Факултетот за уметности.

Во моментов при универзитотот има 14 факултети и еден институт:[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „За нас/Досегашни ректори“. Државен универзитет во Тетово. Архивирано од изворникот 2022-07-09. Посетено на 19 септември 2022.
  2. „За нас/Органограм“. Државен универзитет во Тетово. Архивирано од изворникот 2022-07-09. Посетено на 19 септември 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]