Државна комисија за спречување на корупцијата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Државна комисија за спречување на корупцијата
Државна комисија за спречување на корупцијата (2021).svg
Податоци за органот
Надлежност Собрание на Македонија
Седиште Скопје, Македонија Македонија
41°59′32″ N; 21°25′52″ E / 41.9923298° СГШ; 21.4309822° ИГД / 41.9923298; 21.4309822
Годишен буџет 55,200,000 денари[1]
Раководител Билјана Ивановска
(Претседател)
Мрежно место
dksk.mk


Државната комисија за спречување на корупцијата е независно тело чија цел е репресија на корупцијата и судирот на интереси.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Буџет на ДКСК за 2020“ (PDF). ДКСК. 23 декември 2019. Посетено на 23 јануари 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]