Држава (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Држава е река меѓу селата Руѓинце и Пендаќ, источно од Куманово, десна притока на Крива Река. Зафаќа сливно подрачје од 34км2.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014) (на Македонски). Реките во Република Македонија.