Дрезден (административен округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дрезден
Direktionsbezirk Dresden
Административен округ
Карта на Saxony со округот Дрезден Direktionsbezirk Dresden
Карта на Saxony со округот Дрезден
Direktionsbezirk Dresden
ЗемјаГерманија
Сој. покраинаСаксонија
Укинат1 март 2012
Админ. центарДрезден
Површина
 • Вкупна7.931 км2 (3,062 ми2)
Население (31 декември 2010)
 • Вкупно1.626.870
 • Густина210/км2 (530/ми2)
Мреж. местоwww.rp-dresden.de

Дрезден (германски: Dresden) — еден од трите поранешни административни окрузи на Саксонија, Германија, кој се наоѓал во источниот дел на покраината. Се совпаѓал со планските области Горна Лужица - Долна Шлеска и Горната долина на Елба/Источни Рудни Планини. Бил распуштен на 1 март 2012 година.

Историја[уреди | уреди извор]

Административниот округ Дрезден настанал на 1 август 2008 и го наследил минатиот округ Дрезден.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Окрузи Слободни градови
  1. Бауцен
  2. Герлиц
  3. Мајсен
  4. Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
  1. Дрезден

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 51°10′ N; 14°00′ E / 51.17° СГШ; 14.0° ИГД / 51.17; 14.0