Дрво за свадбена торта

Од Википедија — слободната енциклопедија
{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/Предлошка:Автотаксономија/Дрво|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}} |machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}} |machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}
Дрво за свадбена торта
Научна класификација [ у ]
Непознат таксон (попр): Дрво
Вид: Дрво за свадбена торта
Научен назив
Дрво за свадбена торта
Cornus controversa
C. controversa 'Variegata' in the National Botanic Garden of Belgium
Scientific classification edit
Kingdom: Plantae
Clade: Tracheophytes
Clade: Angiosperms
Clade: Eudicots
Clade: Asterids
Order: Cornales
Family: Cornaceae
Genus: Cornus
Subgenus: Cornus subg. Mesomora
Species:
C. controversa
Binomial name
Cornus controversa

Hemsl.

Cornus controversa ( дрво за свадбена торта ), син. Swida controversa, е вид на цветни растенија од родот Cornus од фамилијата дренка Cornaceae, роден во Кина, Кореја, Хималаите и Јапонија. Тоа е листопадно дрво кое расте до 50 сантиметри, со повеќестепени гранки. Рамни ленти од бели цветови (кими до 3-7 инчи широки) се појавуваат во лето, проследено со глобозно црно овошје (drupes to12 ин (13 mм) ). Овални темнозелени листови ( 8-15 сантиметри долги) се глаукозни одоздола и стануваат црвено-виолетови на есен. Се одгледува во градини и паркови во умерените региони.[1][2][3]

Понекогаш се нарекува и Bothrocaryum controversum (Hemsl.) Pojark (Hemsl.) Pojark кога семињата се нудат на онлајн продажба.[4]

Сортата C. controversa „Variegata“ има лисја со кремасти рабови, кои пожолтуваат на есен и расте со помала големина од нејзиниот родител - обично 25 ст (8 м) . Ја има добиено наградата за заслуги на градината на Кралското хортикултурно друштво .[5]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. RHS A-Z encyclopedia of garden plants. United Kingdom: Dorling Kindersley. 2008. стр. 1136. ISBN 978-1405332965.
  2. Cornus controversa. Missouri Botanical Garden. Посетено на 2018-08-17.
  3. „Dogwood Cornus controversa. Kew Royal Botanic Gardens. Архивирано од изворникот на 2013-03-12.
  4. „Heirloom 50 Bothrocaryum controversum (Hemsl.) Pojark. Tree Shrubs Herb Seeds“. Amazon. ASIN B074WB498W. Посетено на 2018-08-17.
  5. Cornus controversa 'Variegata' (v)“. Royal Horticultural Society. Посетено на 2018-08-17.