Дрвото на Ана Франк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Annefranktree edit1.jpg

Дрвото на Ана Франк (хол.: Anne Frankboom[1] или, неправилно, Anne Frank boom[2]) бил еден див костен кој растел во центарот на Амстердам, а кој бил опишан во "Дневникот на Ана Франк" (хол.: Het Achterhuis). Во свјот дневник, Ана Франк го опишала ова дрво онака како што го видела низ прозорецот на Куќата на Ана Франк, зграда во која се криеле Ана и нејзиното семејство од нацистите за време на Втората светска војна, а која денес е Музеј на Ана Франк.[3]

Со текот на годините, здравјето на дрвото значително се влошило како резултат на напад на инсекти и габична инфекција . Затоа, градската администрација, на 20 ноември 2007 година одлучила дека дрвото мора да се подсече поради опасност дека цело ќе падне. Сепак, следниот ден судот издал наредба за привремено ограничување. Фондацијата „Ана Франк“ и граѓаните на Амстердам развиле алтернативен план за тоа како да го спасат дрвото. Фондацијата за поддршка на дрвото на Ана Франк била формирана за да го спроведе предложениот план и да се грижи за дрвото.

Три години подоцна, на 23 август 2010 година, за време на силно невреме, стеблото паднало на висина од околу 1 метар над земјата поради силни ветрови.[4][5][6][7] Дрвото паднало над градинскиот ѕид и ги оштетило помошните објекти, но за среќа немало друга штета. Возраста на паднато дрво се проценува на 150-170 години.

[8]

Интерактивен проект[уреди | уреди извор]

Дрвото на Ана Франк е исто така име на интерактивен проект што го започнала куќата на Ана Франк во 2006 година кога го отворил Ема Томпсон .[9] Посетителите на музејот можат да го напишат своето име на „списокот“ на дрвото, со што ќе покажат сочувство кон Ана Франк.[10] Дел од учесниците во овој интерактивен проект се студенти од повеќе од 200 училишта ширум светот именувани по Ана Франк.

Временска рамка на настани поврзани со обидите за спасување на дрвја[уреди | уреди извор]

Дрво Ана Френк, фотографирано во 2003 година
 • Загриженоста за здравјето на дрвото датирала од 1993 година, кога со анализата на почвата се открило дека протекувањето од блискиот подземен резервоар за гас го загрозува коренскиот систем на дрвото. Градот Амстердам потрошил 160 000 евра на програма за санација на земјиштето за да го спаси дрвото. Во последните неколку години, дрвото исто така било нападнато од екстремно агресивната габа Ganoderma Applanatum, која предизвикува гниење и ја поткопува стабилноста на дрвото. Покрај тоа, гасениците од дивиот костен ( Cameraria ohridella ) нанесле големи штети, предизвикувајќи предвремено сушење и паѓање на лисјата.
 • На 26.05 2005 година, круната на ова дрво била драстично пресечена откако тим од ботаничари правеле студијата шест месеци и дошле до заклучок дека ова е најдобриот начин за да се обезбеди стабилност на дрвото. Сепак, болеста продолжила да напредува и последователното истражување во 2006 година проценето било дека 42% дрвото било гнило.[11] Некои ботаничари сметале дека смртта на ова дрво е неминовна и сопственикот на земјиштето одлучил да побара дозвола за да го исече дрвото, за да се избегне опасноста од ова огромно дрво што можело да падне во секој момент.
 • Во септември 2007 година, од страна на жалбената комисија биле донесени две одлуки: едната која го поддржувала правото на сопственикот да го исече дрвото во било кое време во следните две години и другата која го одобрила барањето на институтот за дрвја да ја испита можноста за зачувување на дрвото. Сопственикот на соседниот имот, кој граничи со музејот „Ана Франк“, се согласил да го чека предлогот на Институтот до 1 јануари 2008 година.
 • Од 2 октомври 2007 година на дискусијата учествувала и холандската фондација за дрвја ( хол : Bomenstichting ).[10] На 15 ноември 2007 година се потврдило, засновано врз мислењето на реномирани светски експерти, дека дрвото е доволно здраво и не претставува опасност за животната средина.[12]
 • На 14 ноември 2007 г. било забрането повлекување, но четири дена подоцна беше извршена оваа проценка на јачината на дрвото. Експерти од инженерска фирма специјализирана за дрвја [13] откриле дека дрвото е отпорно на ветрот и може само да се издржи, елиминирајќи ја потребата за надворешна интервенција бидејќи не претставувало ризик за животната средина.[1]
 • Претходниот ден, 13 ноември 2007 година, градските власти одлучиле дека на 21 ноември 2007 г. ќе го подсечат дрвото.[14] На судското рочиште, одржано еден ден пред сечењето, се вклучи лаи Фондацијата за поддршка на дрвото .[15]
 • На 21 ноември 2007 г. било решено сечењето да биде запрено.[16] Истиот ден, градската администрација и фондацијата „Ана Франк“ одржале прес-конференција на која ги повториле своите тврдења дека постои „акутна опасност“. Тие го повикале градоначалникот на Амстердам да продолжи со итно сечење.
 • На 17 декември 2007 година, Комитетот за поддршка на дрвото Ана Франк го претставил својот алтернативен план за зачувување на дрвјата, кој вклучувал структура што ќе го заштитело стеблото од кршење. Неколку недели подоцна, експерти од двете страни презентирале заедничка проценка за состојбата на дрвото. Нивната одлука била дека дрвото може да живее најмалку уште 5-15 години, а за безбедносни цели требало да се изгради заштитна структура.
 • Заштитната структура, ставена во мај 2008 година била дизајнирана да му овозможи на дрвото да преживее најмалку уште пет години.[17][18]
 • После нешто повеќе од две години, на 23 август 2010 година, дрвото се распаднало за време на силното невреме, под силните ветрови, прекршувајќи се околу 1 метар над земјата.[4]
 • Паднало над оградата од градината и за среќа ги оштетило само помошните предмети во градината.
 • Следниот ден, на 23 август 2010 година, било забележано дека на местото каде што се скршило стеблото расте мал страничен ник и постоела надеж дека овој ник ќе прерасне во ново дрво. Исто така, имало планови да се зачуваат голем дел од паднатото дрво и неговите големи гранки. Тежината на паднато дрво се проценува дека била околу 27 тони .[19]
 • Некои од сликите во извештајот на Рајтер покажувале, на повеќето пресеци на трупот, карактеристична шема на гниење на дрвото, освен на тенок маргинален слој на белило .
 • Паднато дрво е отстрането.[20]

Новиот живот на паднато дрво[уреди | уреди извор]

Единаесет млади, израснати од костеновото дрво на Ана Френк, биле однесени во Соединетите Американски држави и биле засадени на зелени површини во музеи, училишта, паркови и пред Меморијалните центри за холокаустот преку проект предводен од Центарот „Ана Франк“ во Соединетите Американски држави . Првиот ник беил засаден во април 2013 година во детскиот музеј на Индијанаполис. Другите садници биле испратени во њујоршкиот парк во знак на сеќавање на жртвите од нападите на 11 септември 2001 година. потоа во Литл Рок, Арканзас, Масачусетс ( Калифорнија ), Ајдахо [21] ( Мичиген ) и Вашингтон .[22][23]

На 25 февруари 2015 година. едно дрво било засадено во Листер Парк во Бредфорд ( Велика Британија ) [24]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Algemeen Nederlands Persbureau (19 November 2007).
 2. "Anne Frank Boom" Архивски примерок на Семрежниот архив (англиски) .
 3. „The Anne Frank House, a museum with a story“. http://www.annefrank.org. The Anne Frank House. Посетено на 28 февруари 2016. Надворешна врска во |work= (help)
 4. 4,0 4,1 Gray-Block, Aaron (23 August 2010).
 5. Anne Frank tree falls over in heavy wind Reuters.
 6. 'Anne Frankboom' omgewaaid NOS Nieuws, 23 August 2010
 7. http://uk.reuters.com/article/idUKTRE67M28P20100823 Reuters report, with images
 8. Франк, Ана (2014). Dnevnik Ane Frank. Beograd: Book. ISBN 978-86-7572-151-2.
 9. Anne Frank Foundation (1 February 2006).
 10. 10,0 10,1 Tagliabue, John (2 October 2007).
 11. "Felling request for the Anne Frank tree" (Press release).
 12. Algemeen Nederlands Persbureau (15 November 2007).
 13. Boom-kcb.nl – official website of Boom-KCB
 14. Associated Press (13 November 2007), Anne Frank tree to be cut down Nov. 21 Архивирано на 16 јули 2011 г., Fort Wayne Journal Gazette, retrieved 13 November 2007 
 15. Stevenson, Reed (15 November 2007).
 16. Kreijger, Gilbert (20 November 2007).
 17. De Volkskrant, 8 April (2008). стр. 3
 18. „Support Anne Frank Tree.nl“. Архивирано од изворникот на 19 јануари 2008. Посетено на 28 февруари 2016.
 19. Small shoot to give Anne Frank tree new life Huffington Post, 24 August 2010
 20. „Anne Frank tree“. Архивирано од изворникот на 2018-07-10. Посетено на 2020-01-29.
 21. „/parks/idaho-anne-frank-human-rights-memorial/“. Архивирано од изворникот на 3 март 2016. Посетено на 28 февруари 2016.
 22. "SAPLINGS FROM ANNE FRANK'S TREE TAKE ROOT IN US".
 23. Berger, Joseph (15 October 2009).
 24. "Anne Frank sapling planted in Bradford Park". 

Литература[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]