Дрвенест врес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дрвенест врес
Научна класификација
Царство: Растенија
Оддел: Скриеносеменици
Класа: Дикотиледони
Ред: Вресовидни
Семејство: Вресови
Род: Врес
Вид: Дрвенест врес
Научен назив
Erica arborea
L.

Дрвенести врес (лат. Erica arborea) — грмушка или мало зимзелено дрво со висина од 1-4 (-7) м. Има бројни мали цветови кои му се бели. Дрвенестиот врес претпочита кисела почва. Растението главно се наоѓа по макиите кои се суви честаци ширум Средоземјето, западно од Португалија и Канарските Острови, и зафрлени делови од Африка вклучувајќи ги етиопските планински предели, масивот Рувензори и Камерунските Гори.

Коренот на ова растение се употребува за изработка на лулиња.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]

  • Adams, W.M., A.S. Goudie & A. R. Orme (уредн.) (1996): The Physical Geography of Africa. стр. 55, Oxford University Press, 1996.