Драшко Божовиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Драшко Божовиќ
Лични информации
Целосно име Драшко Божовиќ
Висина 1,83 м
Положба Среден ред
Клупски информации
Тековен клуб
Дечиќ
Број 27
‡ Репрезентативни настапи и голови, точно согласно 16 Ноември 2021

Драшко Божовиќ (црногорски: Дpaшкo Божовић; 30 јуни 1988 во Подгорица, СФР Југославија) — црногорски фудбалер, кој моментално игра за фудбалскиот клуб Дечиќ.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Во црногорската прва лига настапувал за ФК Сутјеска Никшиќ, ФК Будуќност, ФК Могрен и ФК Младост.

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Божовиќ дебитирал за Црна Гора на пријателскиот натпревар во август 2010 година против Северна Ирска[1] и има играно вкупно 3 натпревари, без ниту еден постигнат гол. Неговиот последен интернационален натпревар бил квалификацискиот натпревар за Европското првенство во октомври 2011 година против репрезентацијата на Швајцарија.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Montenegro 2-0 Northern Ireland“. BBC Online. 11 August 2010. Посетено на 1 February 2011.
  2. „Player Database“. eu-football.info. Посетено на 2020-08-02.