Дражен Жериќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дражен Жериќ
Жера (прво од лево) во дискотеката Saloon Загреб
Жера (прво од лево) во дискотеката Saloon Загреб
Основни податоци
Роден(а)20 јули 1964
Мостар
ПотеклоСФРЈ
Инструментипијано
Години на активност1984-
Продукциска куќа/ќиЈуготон, Кроација рекордс
Член наЦрвена јабука

Дражен Жериќ Жера (Мостар, 20 јули 1964) — југословенски музичар и клавијатурист, член на групата Црвено јабука. Во Сараево дипломирал музичко училиште, отсек пијано. Од 1984 година . почна да свири во бендот „Жаоке“. По една година добил покана од неговиот пријател Дражен Ричл да се приклучи на новоформираната група Црвена јабука, каде што се уште е фронтмен.

Животопис[уреди | уреди извор]

Жериќ е роден во Мостар во семејството на бошњачките професори Неџиб [1] и Шемса. Жериќ има брат Дамир, кој живее во Рим.

Израснал во Сараево, каде посетувал музичко училиште за пијано, како и основно и средно училиште. Подоцна дипломирал економија на Универзитетот во Сараево.

Во 1992 г. како што напредуваше војната во Југославија во Сараево, целата југословенска музичка сцена пропадна. Жера помина две години под српска опсада на Сараево, правејќи хуманитарна работа и хуманитарни концерти заедно со пејачите Кемал Монтено, Младен Војичиќ Тифа и Златан Фазлиќ-Фазла.

На крајот на 1994 година Жера се пресели во Загреб. Набрзо добива хрватско државјанство, а на почетокот на 1995 г Во 2010 година, тој потпиша договор со хрватската музичка куќа Тутико (чиј сопственик беше Зринко Тутиќ), обединувајќи ја Црвена јабука заедно со нивниот оригинален тапанар, Сараево, Дарко Јелчиќ-Чуња.

Кариера[уреди | уреди извор]

Од почетокот до средината на 1985 г. Златко Арсланагиќ формира бенд со неговите пријатели Дражен Ричл, Аљоша Буха и Цуња Јелчиќ. Тоа беше почетокот на Црвена јабука.

Црвена Јабука брзо стана еден од најуспешните бендови во Југославија, од година во година на врвот на топ листите, од 1985 до 1990 година. Во 1986 година, на пат кон концерт во Мостар, целиот бенд доживеа страшна сообраќајна несреќа во близина на езерото Јабланица, каде што загина Аљоша Буха. Пејачот Дражен Ричл почина во октомври 1986 година. од последиците од несреќата. Гитаристот и другите членови на бендот се тешко повредени. Помина една година од несреќата, а фановите чекаа музиката на Ричл да продолжи. Жера и Злата имаа неколку песни напишани и компонирани од Ричл, па Жера, кој беше клавијатурист пред несреќата, беше прогласен за главен пејач. По некое време, Жера стана препознаен како еден од најголемите тинејџерски идоли заедно со Бајага и Борис Новковиќ .

Таканаречените југословенски години на бендот завршија во 1990 година. со освојувањето на престижната музичка награда МЕСАМ во Белград, која го круниса нивниот најуспешен албум , Тамо гдје љубав почиње.

Камбек албумот У твојим очима беше издаден во јануар 1996 година и постигна голем успех. Оттогаш, бендот објави четири студиски албуми и еден концертен албум со повеќе од 500.000 примероци ширум светот, што го прави најпродаваниот бенд на сите времиња од поранешна Југославија, пред најпознатиот југословенски бенд досега, Бијело дугме.

Приватен живот[уреди | уреди извор]

Постојаните турнеи влијаеле на здравјето на Жера. Неговата навика за пиење е пријавена многу пати. Во 1998 година бил сопрен од хрватската полиција на хрватско-словенечката граница, а подоцна бил приведен поради наводно нејавување во Општинскиот суд во Загреб, каде требало да му се суди во судска постапка во која бил обвинет дека возел под дејство на алкохол. Случајот подоцна бил отфрлен, а Жера добил условна казна.

Се оженил во 2008 година и има ќерки близначки.[2]

Во 2017 година го отворил Жера бар, со честа тема на домашна и странска поп-музика.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Teški dani za Dražena Žerića Žeru: oproštaj od voljenog oca Nedžiba“. www.vecernji.hr (хрватски). Вечерњи лист. 2019-10-10. Посетено на 2022-06-15.
  2. „Oženio se Žera“. NOVOSTI (српски). Посетено на 2022-10-02.
  3. „ŽeraBar“. ŽeraBar (хрватски). Посетено на 2022-10-02.