Прејди на содржината

Драгоман (град)

Координати: 42°55′18.17″N 22°55′46.78″E / 42.9217139° СГШ; 22.9296611° ИГД / 42.9217139; 22.9296611
Од Википедија — слободната енциклопедија
Драгоман
Драгоман
град
Зградата на општината во Драгоман
Зградата на општината во Драгоман
Драгоман is located in Бугарија
Драгоман
Драгоман
Местоположба на Драгоман во Бугарија
Координати: 42°55′18.17″N 22°55′46.78″E / 42.9217139° СГШ; 22.9296611° ИГД / 42.9217139; 22.9296611
ЗемјаБугарија
ОбластСофија
ОпштинаДрагоман
Управа
 • ГрадоначалникАндреј Иванов (ГЕРБ)
Површина
 • Вкупна34,475 км2 (13,311 ми2)
Надм. вис.&10000000000000703000000703 м
Население (2022)
 • Вкупно3,090
 • Густина90/км2 (230/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код2210
Повик. бр.+359 07172
Мреж. местоobshtinadragoman.com

Драгоман (бугарски: Драгоман) — град во Западна Бугарија, административен центар на општината Драгоман во Софиската Област. Има население од околу 3.090 жители (2022).[1]

Географија

[уреди | уреди извор]

Драгоман се наоѓа на 36 километри северозападно од главниот град Софија и на 15 километри од државната граница со Република Србија. Градот се наоѓа во мала планинска котлина во подножјето на планината Чеп’н (дел од планинскиот масив на Стара Планина), сместен во западниот дел на Софиската Котлина.

Драгоман се наоѓа на важен транспортен коридор. Покрај градот минуваат автопатот Европа и главната железничка линија Белград - Софија - Истанбул.

Историја

[уреди | уреди извор]

Најстарите остатоци од првите жители на територијата на денешниот град Драгоман се од новото камено време (неолит). Тогаш таму постоела мала населба, од која до денес дошле различни работни средства, како камени секири и чекани. Многу подоцна од оваа прва населба, Римјаните ја изградиле патната станица Мелдија.[2][3] Во него постојано била сместена римска војска за да го чува важниот воен пат од Белград до Константинопол. Под ова име населбата постоела и во дел од средниот век.

Со заземањето на Софија од страна на Османлиите кон крајот на 14 век, и Драгоманскиот крај потпаднал под османлиска власт. За прв пат името Драгоман се појавува во турски даночен регистар од 15 век. Драгоман бил ослободен од османлиската власт на 1 август 1878 година, кога врз основа на Берлинскиот конгрес од 13 јули 1878 година, реонот бил предаден од руските на бугарските власти.

По обединувањето на Бугарија била објавена Српско-бугарската војна од 1886 година. Главните битки се воделе на периферијата на Сливница и Драгоман.

  1. Таблица на адресно регистрираните по постоянен и по настоящ адрес лица oт дата 15.06.2022 г.
  2. „Извори за българската история, ЛИБИ том I“. София. 1958. стр. 20. Отсутно или празно |url= (help)
  3. „Български крепости“. Посетено на 2022-08-18.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]