Драгоман

Од Википедија — слободната енциклопедија

Драгоман ― службен толкувач, преведувач при странските дипломатски претставништва во Турското Царство.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. д-р Стојан Киселиновски и др. (2000). Македонски историски речник. Скопје: ИНИ. стр. 164. ISBN 9989-624-46-1. Недостасува |author1= (help)