Драги Митев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Драги Митев — македонски музичар, водач на оркестар, композитор, аранжер и продуцент на народни и новосоздадени фолклорни песни.

Животопис[уреди | уреди извор]

Творештво[уреди | уреди извор]

Драги Митев ги напишал следниве песни:

  • Ах љубов, пак љубов (заедно со Јонче Христовски)
  • Љуби, љуби лудо младо (заедно со Јонче Христовски)[1]
  • Повеќе не ми доаѓај (со М. Дурче)
  • В градина моме седеше (со М. Дурче)[2]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Драги Митев ги снимил следниве плочи:

  • Duetot Miteva-Uzunov, Ah ljubov, pak ljubov, RTB, SF 13 111
  • Duetot Miteva-Uzunov, Laži Vere, laži, PGP RTB, EP 12972

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Duetot Miteva-Uzunov, Ah ljubov, pak ljubov, RTB, SF 13 111.
  2. Duetot Miteva-Uzunov, Laži Vere, laži, PGP RTB, EP 12972