Драги Џон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
„Драги Џон“
Драг Џон.jpg
рекламен постер
Режисер Лас Халстром
Продуцент Марти Бовен
Вик Годфреј
Рајн Каванаф
Сценарист Џеми Линден
Настапуваат Аманда Сејфред
Ченинг Татум
Хенри Томас
Ричард Џенкинс
Скот Портер
Монтажа Кристина Боден
Студио Relativity Media
Дистрибутер Скрин Џемс
Премиера 5 фебруари 2010
Времетраење 107 minutes
Држава САД
Јазик англиски
Буџет $25,000,000
Бруто заработка $114,977,104

Драги Џон (анг. Dear John) е љубовен филм снимен во 2010 година според романот на легендарниот Николас Спаркс „Драги Џон“. Фо филмопт главната улога ја играат младите холивудски актери Аманда Сејфред и Ченинг Татум.