Драга непријателка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Драга непријателка
250п
Лого од серијата
Жанр драма
теленовела
Создадена од Пабло Сиера
Ерика Јохансон
Улоги Ана Лајевска
Габриел Сото
Кармен Бецера
Марија Рубио
Земја на потекло САД
Колумбија
Првичен јазик шпански
Бр. на епизоди 110
Продукција
Извршен продуцент(и) Лусеро Суарез
Времетраење 45 минути
Прикажување
Првична мрежа Телевиса
Првично прикажување 12 мај 2008 – 10 октомври 2008
Хронологија
Следбеник Во името на љубовта (2008/9)
Надворешни врски
Мрежна страница www2.esmas.com/querida-enemiga/

Драга непријателка (шпански јазик: Querida Enemiga) е мексиканска теленовела. Креатори на серијата се Пабло Сиера и Ерика Јохансон, истите кои ја направија и серијата Двете Лица на Ана. Серијата во Мексико покажа солидни резултати во терминот во кој беше прикажувана. Во главните улоги се појавуваат Ана Лајевска, Габриел Сото, Кармен Бецера и Марија Рубио.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Лорена и Сара израснале заедно во сиропиталиште и се сакаат како сестри, но се многу различни. Лорена сонува да создаде фамилија и она што најмногу го сака е да готви. Сара е материјалистка, секогаш живеела во сиромаштија која се живее во сиропиталиштето и нејзината амбиција е поголема од нејзините бескруполозни идеи. Лорена сонува да биде успешна во кулинарството; еден ден се збогува со калуѓерките за да оди да учи кулинарска школа во Мексико Сити. Тој ист ден, чесната мајка открива дека Сара ги украдила парите од сиропиталиштето и спротивставувајќи и се таа умира од срцев удар. Сара бега со Чало, нејзиниот љубовник и соучесник, крадејќи го своето досие и она на Лорена. Кога ги чита, таа открива дека Лорена била оставена во сиропиталиштето без причина од баба и, милионерката Ортенсија Армендарис. Првата реакција е да ја открие Лорена, за да и помогне да се справи против баба си и да се бори за правата, но после се откажува и решава да го замени местото и во гастрономската империја на семејството Армедарис. Далеку од сето тоа, Лорена наоѓа работа во истата фирма како помошник готвачка. Се запознава со Алонсо, млад лекар, во кој се вљубува и после извесно време му станува девојка. Но, Сара нема да се откаже, додека не ја радели Лорена од Алонсо. Ортенсија, од своја страна, се бори со сите средства за да ги избегне средбите на лошо кои им причинила на блиските луѓе. Кога Лорена ги открива интригите на Сара, си дава сметка, дека всушност никогаш не ја познавала вистинската, која ја сакала како сестра. Сред страдањето таа ќе открие нова надеж во лицето на тој човек, од кого најмалку очекувала, дека може да ја сака.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумци Ликови
Ана Лајевска Лорена де ла Круз
Габриел Сото Алонсо Угарте
Кармен Бецера Сара де ла Круз
Марија Рубио Хортенсија Армендариз
Мигел Анхел Биаџо Чало Караско
Хорхе Аравена Ернесто Мендиола
Луис Хавиер Хаиме
Луз Марија Херез Барбара

Драга непријателка на Балканот[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]