Драган Марков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Драган Марков
Роден 1919 година
Кучевиште, Скопје, Македонија
Починал 1944 година
Скопје, Македонија
случајно застрелан од соборец, при чистење на пушка.
Почивалиште Кучевиште

Драган Марков ( 1919 во Кучевиште, Скопско1944 во Скопје) — македонски партизан, борец за слобода на Македонија и учесник во НОВ.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Произлегува од сиромашно семејство. Доаѓањето на Шеснаесеттата македонска ударна бригада, на Скопска Црна Гора неговите соселани го пречекале со радост. Така со мнозина свои врсници стапил во редовите на бригадата, која се борела против балистите. Бил учесник во успешните напади на германските единици во Качаничката Клисура. По последните борби против Германците, еден соборец, не сакајќи при чистење на пушката несреќно го застрелал. Бил закопан на селските гробишта во Кучевиште.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Беа, загинаа, останаа. Скопје: Историски Архив. 1969. стр. 212. На |first= му недостасува |last= (help)