Драгана Дујовиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Драгана Дујовиќ
Драгана Дујовић
Dragana Dujović.jpg
Драгана Дујовиќ
Роден(а)22 октомври 1984 година
Нови Сад Социјалистичка Федеративна Република Југославија СФРЈ
СедиштеМајами,Флорида, САД САД
ОбразованиеУниверзитет за уметност и дизајн во Мајами
Активен1997 - денес
СопружникБрет Болтон
ДецаНико, Ники и Лука
Мреж. местоdragana.com

Драгана Дуjoвиќ (Нови Са), 22 октомври 1984 година) е српско-американски модел и моден дизајнер. Таа ги претставуваше Србија и Црна Гора на изборот за Мис Универзум во 2004 година.[1][2]

Биографија[уреди | уреди извор]

Драгана е родена во главниот град на покраината Војводина, каде што и пораснала. Нејзиниот татко е од Црна Гора, а нејзината мајка е од Босна и Херцеговина. Растејќи без татко во семејство од работничка класа, таа морала да се бори посилно од нејзините врсници за да ги оствари своите соништа. Завршила Хемиско-технолошко училиште и на Факултетот за менаџмент во Нови Сад. Во едно интервју во 2004 година објавено по повод учеството на изборот за Мис Универзум, таа открива дека откако татко и починал кога таа имала само две години, мајка и и постариот брат и помогнале да има нормално детство и како посебност од својот живот ја издвојува хуманитарна работа на бездомните деца и други хуманитарни акции.[3]

Манекенсто[уреди | уреди извор]

Уште во раните нејзини години, почнала да се занимава со моделинг. Кога имала тринаесет години, ја прифатила понудата да оди на курс во локална модна агенција. Подоцна станала детски инструктор и ги учела помладите како да позираат пред камера и како да се однесуваат на модната писта. На шеснаесет години за прв пат учествувала на натпревар за убавина и била првата придружничка на тинејџерката Мис Југославија. Не само нејзиниот физички изглед, туку и нејзиниот талент и одлучност и помагнале да ги претставува Србија и Црна Гора на осумнаесетгодишна возраст на изборот за Мис Универзум во Еквадор. Тамошните медиуми пишувале за неа како фаворит меѓу осумдесет учеснички, а онлајн анкетите покажале дека шансите Драгана да победи се дури 92 отсто.[4] Таа исто така ги бранела боите на Србија и Црна Гора на меѓународно ниво на Miss Model of the World 2009 година и Top Model of the World 2010 година.

Заминување во САД[уреди | уреди извор]

По патувањето низ Европа, таа почнала да живее во САД во 2012 година за да го усоврши своето образование и кариера. Две години подоцна потпишала договор со престижната модна агенција „Wilhelmina Models“, а во 2016 година дипломирала во областа на дизајнирање аксесоари на Универзитетот за уметност и дизајн во Мајами.[2] Во јуни 2021 година објавила автобиографија „Драгана: Моето патување од Србија во Америка“.

Денес, таа е успешен претприемач кој дизајнира чанти и додатоци со ознаката на брендот што го носи нејзиното име.[5][6] Таа е во брак со светски познатиот хирург Брет Болтон со кој има три деца, синовите Нико и Лука и ќерката Ники. Живее и работи во Мајами, на брегот на Бискејн.

Интересни факти[уреди | уреди извор]

Драгана Дујовиќ се испробала и во глумата, појавувајќи се во краткиот филм „Гавран“, снимен во 2013 година базиран на познатата поема на Едгар Алан По.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Dujovic, D. (2021). My Journey from Serbia to America. Miami, FL.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Магија чисте лепоте”, Живети здравије, 7. јул 2016. Посећено: 6. септембра 2021.
  2. 2,0 2,1 „Америчка бајка српске манекенке – Драгана Дујовић живи амерички сан”, Story, 1. септембар 2021. Посећено: 6. септембра 2021.
  3. „Miss Serbia & Montenegro at Miss Universe 2004 Contest” Архивирано на 13 септември 2021 г., SantaBanta.com, 2004. Посећено: 8. септембра 2021.
  4. „Драгана Дујовић о утисцима са избора Мис универзума у Еквадору”, Глас јавности, 19. јун 2004. Посећено: 8. септембра 2021.
  5. „The US-Based Fashion Brand Dragana Headed by Former Miss Universe Launches Its Vast Fashion Handbags Collection”, Yahoo Finance, 10. децембар 2020. Посећено: 10. септембра 2021.
  6. „Dragana Dujovic Reveals How Fashion Governs the Lifestyle in the Most Breathtaking Ways”, Influencive.com, 19. мај 2021. Посећено: 10. септембра 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]