Доха (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Доха
الدوحة 
општина
Местоположба во државата.
Местоположба во државата.
Координати (Доха): 26°08′ N; 51°13′ E / 26.14° СГШ; 51.22° ИГД / 26.14; 51.22Координати: 26°08′ N; 51°13′ E / 26.14° СГШ; 51.22° ИГД / 26.14; 51.22
Држава Катар
Главен центарДоха
Површина
 • Вкупна158,71 км2 (61,28 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно338,760
 • Густина2,100/км2 (5,500/ми2)
Часовен појасИсточноафриканско време (UTC+03)
ISO 3166QA-MS

Доха е општина во Катар. Општината се наоѓа во западниот дел од државата и го опфаќа главниот град Доха. На запад општината излегува на Персискиот Залив, на север се граничи со Дајен, на исток со Рајан и на југ со Вакра.

Поврзано[уреди | уреди извор]