Дохарт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Текот на Дохарт низ шумовит предел

Дохарт (гел. и англ. Dochart) — река во грофовијата Пертшир, Шкотска.

Реката извира од планината Бен Луј, па на исток се излива од Лох Дохарт и тече низ истоимениот глен. Крај селото Килин, пред вливот во Лох Теј се наоѓа Дохартскиот водопад. Понекогаш реката се смета за горен дел од поголемата река Теј.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]Координати: 56°29′N 4°18′W / 56.483° СГШ; 4.300° ЗГД / 56.483; -4.300