Досието Домашевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Досието Домашевски (српски: Досије Домашевски) - роман на српскиот писател Драган Великиќ од 2003 година.

Содржина[уреди | уреди извор]

Осврт кон делото[уреди | уреди извор]

Романот добил позитивни оцени од книжевната критика: На пример, во својот осврт кон делото, Габриела Јаскула напишала дека тоа е „уште еден доказ дека во моментов највозбудливата книжевност во Источна Европа ја пишуваат Полјакот Анджеј Стасјук, Унгарецот Ласло Дарваши, Чехот Јохим Топол и српскиот писател Драган Великиќ“.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dragan Velikić, Islednik, peto izdanje. Beograd: Laguna, 2016, стр. 267.