Прејди на содржината

Список на Влади на Македонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зградите на македонската влада

Република Македонија од своето осамостојување во 1991 година досега има сменето десет влади на чие чело биле шест премиери. Првата влада беше техничка влада предводена од академик Никола Кљусев, а по неа следуваа владите предводени од Бранко Црвенковски, Љубчо Георгиевски, повторно Бранко Црвенковски, Хари Костов, Владо Бучковски, Никола Груевски, Емил Димитриев и моменталната влада предводена од Зоран Заев.

Поврзано

[уреди | уреди извор]