Прејди на содржината

Досаден портокал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дане Боидихајмер, креатор на шоуто Досаден портокал
Досаден портокал
Жанркомедија
хумор без боја
шамар
надреална комедија
тоалет хумор
ужасна комедија
Создадена одДане Боидихајмер
Напишана одСпенсер Гроув
Дане Боидихајмер
Боб Ennенингс
Сара Кристенсен
Режирана одДане Боидихајмер
Боб Ennенингс
ВодителиДане Боидихајмер
Гласови наДане Боидихајмер
Јустин Езарик
Боб Ennенингс
Кевин Брук
Арон Меси
Essес Лизама
Onон Бејли
Различни гости starsвезди
РаскажувачДане Боидихајмер
Композитор(и)Дане Боидихајмер
Кевин МекЛеод
Земја на потекло САД
Првичен јазиканглиски
Бр. на сезони13
Бр. на епизоди673
Производство
Извршен продуцент(и)Дане Боидихајмер

Арон Меси

Кевин Налти
Продукциска куќаDaneboe Productions
YouTube
The Collective (2009–2016)
Annoying Orange, Inc.(2012–present)
3T Studios (2012-2014)
ДистрибутерGoogle Play
YouTube
Прикажување
Првична мрежаYouTube
Првично прикажувањеоктомври 9 2009 (2009-10-09) – present (present)
Надворешни врски
Мрежна страницаyoutube.com/user/realannoyingorange

Досаден портокаламерикански анимирана комедија веб-серија создадена од филмаџија Дане Боидихајмер (DaneBoe) во 2009 година. Во него се појавува неговиот творец како антропоморфен портокал кој изнервира овошје, зеленчук и разни други предмети со кажување шеги и игри на зборови. Фред Фиглхорн се појави на веб-серијата, главно во „Прашајте портокал“ и „Досаден портокал“ наспроти Фред.

Шоуто стана популарно, што доведе до ТВ серија, видео игра, голем број играчки, ранци, каучи, перници, ќебиња, кутии за ручек, шишиња за пијалоци, душеци, крпи и линија за маици. На пазарот се појавија и други додатоци, како што се костимите на ликовите од серијата.

Од своето основање, каналот „Досаден портокал“ YouTube собра околу 11 милиони претплатници заклучно со октомври 2021 година[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Kiley, Rachel (2014-09-23). „Annoying Orange Creator Takes Collective DS To Court“. New Media Rockstars (англиски). Посетено на 2021-10-07.