Дополнителна бригада на XV корпус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дополнителна бригада на Петнаесеттиот македонски народноослободителен корпус
Активнамарт 1945
ЗемјаМакедонија
Видбригада
Големина600 борци, подоцна 4000
БиткиЗавршни операции за ослободување на Македонија

Дополнителна бригада на Петнаесеттиот македонски народноослободетелн корпус — бригада на НОБ во Македонија.[1]

Историјат[уреди | уреди извор]

Дополнителната бригада е формирана во село Војка, во близина на Белград во март 1945 година. Таа била формирана од борци кои биле резерва после пополнувањето на македонските бригади на Петнаесеттиот корпус. На почетокот бригадата била основана од 600 борци, но подоцна бројот достигнал до 4000 борци и старешини. Целта на бригадата била да ги пополни останатите бригади на корпусот.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 д-р Марјан Димитријевски „Македонската војска 1944-1945“, Скопје, ИНИ, 1999 г., стр. ​144

Поврзано[уреди | уреди извор]