Дони Ролвинк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дони Ролвинк
Роден(а)17 декември 1997
Амстердам, Холандија
Националност Холандија
Активен2009, 2014-наваму

Дони Роелвинк (холандски: Donny Roelvink; Амстердам, 17 декември 1997) — холандски актер, модел и медиумска личност. Роелвинк главно се здоби со признание како син на пејачот Дрис Роелвинк. Тој е исто така познат по различни програми вклучувајќи ги програмите на РТЛ 5 Островот на искушенија ВИПС и Експедити Робинсон.

Раниот живот[уреди | уреди извор]

Роелвинк е роден во Амстердам, тој е син на фолк пејачот Дрис Роелвинк. Тој е најмладиот во семејството, има постара сестра и постар брат, Дејв Роелвинк.

Кариера[уреди | уреди извор]

Роелвинк првпат се појави на телевизија како дете во програмата Деца кои танцуваат на мраз каде тој и неговата партнерка во лизгање Ники Вориес стигнаа до финалето, а потоа го освоија.

Во 2015 година, Роелвинк и неговото семејство се појавија во нивната сопствена реалити серија наречена Де Роелвинкјес. Од 2016 година, Роелвинк го адаптираше својот животен стил и почна многу да тренира, по што неколку пати се појавуваше како модел на разни сјајни корици. Во 2017 година, програмата на семејството Ролвинк се врати, но потоа под името Де Роелвинкјес: Дејв и Дони прават бизнис. По настапот на Роелвинк во последната програма, тој стана попознат во Холандија, потоа беше виден во програмата Во брановите во која заврши втор. Оттогаш тој работи и на својата актерска кариера и одигра мала улога во серијата Нови времиња и споредна улога во филмот Несоодветно.

Од почетокот на 2018 година, Роелвинк е активен и со свој YouTube канал, од есен ќе го прави тоа заедно со неговиот брат. Од јуни, Ролвинк и неговата девојка можеа да се видат во Островот на искушенија ВИПС дванаесет недели. Во 2018 година, Роелвинк беше еден од учесниците во деветнаесеттата сезона на програмата РТЛ 5 Експедити Робинсон, тој доброволно ја напушти програмата и замина како петти учесник. Заврши на 17-то место. Пред да се емитува Експедити Робинсон, на Видеоленд се појави серијата Дејв и Дони на експедиција, која покажа како Роелвинк го подготвува неговиот постар брат, кој претходно беше учесник во седумнаесеттата сезона на Експедити Робинсон во 2016 година. за неговото учество во Експедицијата Робинсон.

Во септември 2018 година, Роелвинк се врати со своето семејство во програмата Де Роелвинкјес: Ниту еден денар да се направи.

Автомобилска несреќа[уреди | уреди извор]

На 13 јуни 2022 година, Дони Роелвинк беше сериозно повреден во Хилверсум додека снимаше видео во кое се обидуваше да имитира вежбање лунг од бодибилдерот Рони Колман на улица: пријател во Хамер кој снимаше случајно притисна на педалот за гас. наместо сопирачката и удри во неа.

Здравје[уреди | уреди извор]

Во декември 2022 година, Роелвинк рак на тестисите беше откриен, по добивањето на веста, веднаш започна план за лекување, откако КТ-скен покажа дека туморот нема метастази, по што беше опериран набргу потоа.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филмот и телевизијата како актер
година производство Улога Коментари
2014 Heksen bestaan niet Een klant Филм - гостинска ѕвезда
2017 Misfit Robin Филм - споредна улога
2017 Nieuwe Tijden Devano Телевизија - гостинска ѕвезда
2019 Misfit 2 Robin Филм - споредна улога
2019 House of No Limits Donny Филм - споредна улога
Телевизија во сопствени програми
година производство Коментари
2015 De Roelvinkjes Реалити серија со неговиот татко Дрис и брат Дејв
2017 De Roelvinkjes: Dave en Donny doen zaken Реални серии во кои Дони и неговиот брат Дејв започнуваат сопствен бизнис
2018 Dave en Donny op expeditie Реални серии во кои Дејв го подготвува Дони за Експедити Робинсон
2018 De Roelvinkjes: Effe geen cent te makken Реалити серија со неговото семејство
2019 De Roelvinkjes: Passen op de winkel
Телевизијата како учесник
година производство Коментари
2009 Kinderen Dansen op het IJs Победник со партнер за лизгање Ники Ворис
2017 Into the Waves Заврши втор во финалето
2018 Temptation Island VIPS Заедно со девојката Амије Рус
2018 Expeditie Robinson Кандидат за деветнаесетта сезона
2019 Dancing on Ice Кандидат
2021 Like Me I'm Famous Кандидат
2022 Het Jachtseizoen Кандидат со Дејв Роелвинк, фатен по 3 часа и 1 минута
2022 Marble Mania Заедно со неговиот татко и брат
2022 Code van Coppens: De wraak van de Belgen Со Дејв Роелвинк

Надворешни врски[уреди | уреди извор]