Донхимено

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Донжимено)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Донжимено
Панорамски поглед кон Донхимено
Панорамски поглед кон Донхимено
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаДонжимено
Површина
 • Вкупна14 км2 (5 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно130
 • Густина9,3/км2 (240/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Донжимено — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.Координати: 40°58′N 4°50′W / 40.967° СГШ; 4.833° ЗГД / 40.967; -4.833