Донецка народна република

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Донецка народна република
Донецкая Народная Республика (руски)
Донецька Народна Республіка (украински)
Знаме Грб
Прогласена територија од 12 мај 2014 (светла зелена) и моментално контролирана територија (темно зелена) на Донецката народна република
Прогласена територија од 12 мај 2014 (светла зелена) и моментално контролирана територија (темно зелена) на Донецката народна република
Главен град Flag of Donetsk.svg Донецк
Најголем град главниот град
Службен јазик руски, украински
Уредување
 •  Претседател Денис Пушилин
 •  Премиер Александар Захарченко
непризнаена држава
 •  Основана 7 април 2014 година 
 •  Независност од Украина 12 мај 2014 година 
Валута руска рубља
Часовен појас Московско време (UTC+3)

Донецка народна република, скратено ДНР (на руски: Донецкая Народная Республика, на украински: Донецька Народна Республіка) — непризнаена држава во Источна Европа. Таа била прогласена во месец април 2014 година во границите на Донечката област која дејуре е дел од територијата на Украина. Географски Донецката народна република граничи со Луганската народна република на север, Украина на север и запад и Русија на исток.

Релјефот на републиката е ридско рамниште, испресечено од речните долини. Просечната надморска височина на теренот е 140 метри. Главен и најголем град во Донецката народна република е Донецк. Според статистики на владата на ДНР од 1 јуни 2017 година на нејзина територија живеат околу 2 милиони жители.[1] Официјални јазици на републиката се руски и украински,[2] додека официјална валута е руската рубља.[3]

Иако дефакто постои, Донецката народна република не е признаена од поголемата меѓународна заедница. Таа е признаена единствено од Јужна Осетија на 27 јуни 2014 година[4] и Русија на 18 февруари 2017 година.[5] Според Украина, Донецката народна република е создадена и управувана од терористичка организација.[6]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Број на населението на Донецката народна република од 1 јуни 2017 година (руски)
  2. „Самопрогласената Донецка народна република (ДНР) избра влада. Рускиот граѓанина Александар Бородај стана нејзин премиер“ (на руски). РБК. 16 мај 2014. https://www.rbc.ru/politics/16/05/2014/57041cd19a794761c0ce9e16. конс. 10 јануари 2018 г. 
  3. „ДНР се префрли на рубљата“ (на руски). ДАН. 3 септември 2015. https://dan-news.info/ekonomika/dnr-pereshla-na-plavayushhij-kurs-rublya.html. конс. 10 јануари 2018 г. 
  4. Указ „За признавање на Донецката народна република“ (руски)
  5. Указ за признавање на документи издадени на граѓани на Украина и лица без државјанство кои живеат на териториите на одделните региони на Донецката и Луганската област во Украина (руски)
  6. „Обвинителот на Украина ги класификува самопрогласените републики Донецк и Луганск како терористички организации“ (на англиски). КиевПост. 16 мај 2014. https://www.kyivpost.com/article/content/war-against-ukraine/ukraines-prosecutor-general-classifies-self-declared-donetsk-and-luhansk-republics-as-terrorist-organizations-348212.html. конс. 10 јануари 2018 г.