Донгхој

Од Википедија — слободната енциклопедија
Донгхоj

Донгхоj (виетнамски : Đồng Hới) — град во провинцијата Куангбин, Виетнам. Градот се наоѓа околу 450 километри југозападно од Ханој, 6 километри северно од Аеродром Донгхоја, 50 километри северно од Пхонг-Нха-Ке-Банг.

Градот брои 103.000 жители и се простира на 155 квадратни километри. Истиот е административен центар на провинцијата Куангбин.