Прејди на содржината

Доминион Британска Западна Флорида

Од Википедија — слободната енциклопедија
Доминион Британска Западна Флорида
Dominion British West Florida (англиски)
Микронација
Знаме Грб
Кралска химна

Боже, чувај го Кралот

Доминионот 1767 год.
Доминионот 1767 год.
Доминионот 1767 год.
Главен градПенсакола
Службен јазик англиски
Уредување уставна монархија
 •  Крал Елизабета II (почината)
Валута американски долар
Страница
http://dbwf.net

Доминионот Британска Западна Флорида (англиски: Dominion of British West Florida) е самопрогласена микронација која се наоѓа на Флорида, САД. Тие не ја признаваат владата на САД и сметаат дека нивен единствен водач е Кралицата Елизабета II.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]