Домерслебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Домерслебен
Градски дел во Ванцлебен-Берде
Грб на Домерслебен
Домерслебен is located in Германија
Домерслебен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Град Ванцлебен-Берде
Основни податоци
Површина 16 км2
Надм. височина 96 м
Население 1.143  (31 декември 2006)
 - Густина 71 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39164
Повик. бр. 039209
Портал www.domersleben.de
Местоположба на градски дел Домерслебен во рамките на Ванцлебен-Берде
Карта
Координати 52°4′N 11°25′E / 52.067° N; 11.417° E / 52.067; 11.417Координати: 52°4′N 11°25′E / 52.067° N; 11.417° E / 52.067; 11.417

Домерслебен (германски: Domersleben) е село и поранешна општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Ванцлебен-Берде.