Домашна истрага

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Домашна истрага, во контекст на управување со човечките ресурси, е потрага по вистината, факти или околности во врска со наводните обвиненија од страна на работодавачот против своите вработени. Тоа е истрага од страна на раководството против својот вработен против кого се тврди дека има одредени акти на несоодветно однесување.