Дол и Ем

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Дол и Ем — британска телевизиска серија креирана од Емили Мортимер и Дол Велс, кои се и главните ликови во неа. Првите шест епизоди од првата сезона премиерно беа прикажани на телевизијата Скај ливинг на 18 февруари 2014 година, а на ХБО (HBO), серијата беше премиерно прикажана на 19 март 2014 година.[1][2] На 16 октомври 2014 година, Скај Ливинг официјално потврди дека серијата ќе добие и втора сезона[3] која што беше премиерно емитувана на 3 јуни 2015 година. Во Македонија, Дол и Ем беше премиерно прикажана на телевизија Телма.

Улоги[уреди | уреди извор]

Синопсис[уреди | уреди извор]

Во серијата станува збор за девојка по име Ем чија професија е актерството. Нејзината најдобра пријателка Дол, ќе и стане личен асистент откако таа ќе одлучи да глуми во филм. Работата и обврските ќе го доведат на испит нивното пријателство.[6]

Епизоди[уреди | уреди извор]

Сезона 1 (2014)

Број на епизода Име на епизода Премиерно прикажување
1 „Епизода 1“ 18 февруари 2014
2 „Епизода 2“ 25 февруари 2014
3 „Епизода 3“ 4 март 2014
4 „Епизода 4“ 11 март 2014
5 „Епизода 5“ 18 март 2014
6 „Епизода 6“ 25 март 2014

Сезона 2 (2015)

Број на епизода Име на епизода Премиерно прикажување
1 „Епизода 7“ 3 јуни 2015
2 „Епизода 8“ 10 јуни 2015
3 „Епизода 9“ 17 јуни 2015
4 „Епизода 10“ 24 јуни 2015
5 „Епизода 11“ 1 јули 2015
6 „Епизода 12“ 8 јули 2015

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. HBO (24 февруари 2014). "Comedy Series Doll & Em, Starring Emily Mortimer and Dolly Wells, Debuts March19, Exclusively on HBO". Соопштение за печат.  посет. 24 февруари 2014 г
  2. „HBO Acquires Sky Living’s Comedy Series Doll & Em. TVWise. 24 September 2013. конс. 25 February 2014. 
  3. „Critically acclaimed British comedy "Doll & Em" returns for second series“. Sky. 15 October 2014. конс. 19 October 2014. 
  4. Stanley, Alessandra. „Do Friends Let Friends Sign Their Paychecks?“. The New York Times. конс. 29 October 2014. 
  5. Cabin, Chris. „Doll & Em“. Slant. конс. 29 October 2014. 
  6. Lowry, Brian. „TV Review: 'Doll & Em'. Variety. конс. 29 October 2014.