Долно Ливаѓе (Враниште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Долно Ливаѓе
археолошко наоѓалиште
Долно Ливаѓе is located in Археолошки локалитет во Македонија
Долно Ливаѓе
Долно Ливаѓе
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°12′42″N 20°39′51″E / 41.21167° СГШ; 20.66417° ИГД / 41.21167; 20.66417Координати: 41°12′42″N 20°39′51″E / 41.21167° СГШ; 20.66417° ИГД / 41.21167; 20.66417
Основни податоци
Име Долно Ливаѓе
Место Враниште
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Долно Ливаѓе е археолошки локалитет во близина на струшкото село Враниште. Локалитетот претставува населба од неолитско време. Се наоѓа на околу 150-200 м источно од селото, на простор од околу 200 х 200 м. По површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, камени и коскени орудија, како и рачни мелници. Наодите се чуваат во Народниот музеј во Струга.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.