Долно Каласлари

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Долно Караслари)
Прејди на: содржини, барај

Долно Каласлари се наоѓа во источниот дел на Општина Велес, непосредно до новата траса на автопатот Е-75.


Долно Каласлари
Долно Каласлари се наоѓа во Македонија
Долно Каласлари
Местоположба на Долно Каласлари во Македонија
Координати 41°41′18″ СГШ 21°50′15″ ИГД / 
Општина Општина Велес
Население 446 жители жит.


Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото е рамничарско на надомрска височина од 210 метри, а од градот Велес е оддалечено 9 километри.

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Од демографски асект е интересно тоа што за разлика од Горно Каласлари каде мнозинството се Албанци и бројот на населението опаѓа, овде во Долно Каласлари живеат само Македонци и бројот на население расте!

Во 1961 година селото имало 330 жители од кои 309 Македонци и 18 Албанци.

Денес селото брои 446 жители, сите Македонци.

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Палеонтолошки локалитет кој се наоѓа околу 3 км југоисточно од Велес во близина на селото Каласлари. Фосилното наоѓалиште е откриено во 1973 година при изградбата на автопатот Велес - Гевгелија. По богатството на пронајдените фосилни цицачи (коњи, газели, жирафи, свињи, кучиња и др.), овој локалитет се вбројува во едно од најпознатите наоѓалишта кои досега се откриени во светот. Површината на заштитениот простор изнесува 148 ха.

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Во С.Д. Каласлари на ден 6 мај секоја година се прославува славата "Ѓурѓовден". Веќе неколку години наназад на овој ден се одржува и турнир во мал фудбал, каде што учествуваат повеќе од 15 екипи од различни места.

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]