Долношлезиско војводство

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Долношлезиско војводство
 
POL woj dolnoslaskie FLAG 2009.svg

Знаме
 
POL woj dolnoslaskie COA 2009.svg

Грб
Dolnoslaskie location map.PNG
Држава  Полска
Внатрешна поделба 29 окрузи
Војвода Александер Скорупа
Маршал Рафал Јурковланиец
Основање 1999
Површина 19 946,74 km²
Службен јазик полски
Демографија 2 916 577 ж.
Густина 146,0 ж./km²
Временска зона UTC+1, UTC+2
Главен град Вроцлав
Портал Portal.svg Полска
Information icon.svg

Долношлезиско војводство (на полски: Województwo dolnośląskie) е војводство во југозападна Полска. Зафаќа површина од 19 946,74 км2. Главен град е Вроцлав.

Историја[уреди | уреди извор]

Војводство е создадено на 1 јануари 1999 година по спојувањето на старите војводства Вроцлав, Легница, Валбжих и Јеленија Гора.

Големи и средни градови[уреди | уреди извор]

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Долношлезиско војводство.

Административно, војводство е поделено на 30 окрузи, кои пак се поделени на 169 општини.