Долен Михољац

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Долни Михољац)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Долен Михољац
град
Град Долен Михољац
Grad Donji Miholjac
Замок во Долен Михољац
Замок во Долен Михољац
Држава Хрватска
ЖупанијаZastava Osječko-baranjske županije.png Осиечко-барањска
Управа
 • ГрадоначалникГоран Алдиќ
Површина
 • град154 км2 (59 ми2)
Население (2011)[1]
 • град9.491
 • Градскo6.240
Часовен појассредноевропско време (UTC+1)

Долен Михољац (хрватски: Donji Miholjac) — град во Хрватска. Градот се наоѓа во историско-географската област Славонија, а административно е дел од Осиечко-барањската жупанија. Градот се наоѓа на реката Драва во близина на границата со Унгарија.

Население[уреди | уреди извор]

Градот, според пописот од 2011 година, имал население од 9.491 жител, од кои 95% биле Хрвати.[2]

Населени места[уреди | уреди извор]

Во Општина Долен Михољац се наоѓаат следниве населени места:[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Население по возраст и пол, по населени места, попис 2011: Долен Михољац“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012.
  2. „Насееление по етничка припадност, по градови/општиин, попис 2011: Осиечко-барањска жупанија“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]