Долна џамија (Црнилиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Долна џамија

Поглед на џамијата

Координати: Координати: 41°31′48.6″N 21°24′52.4″E / 41.530167° N; 21.414556° E / 41.530167; 21.414556
Место Црнилиште
Архитектура
Минариња 2

Долна џамијаџамија во селото Црнилиште.[1] Џамијата се наоѓа во средишниот дел од селото, поточно во Долно маало.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на џамијата има четириаголна основа. Покривниот дел од објектот содржи купола поделена во два дела, од кои едниот е повисок и со поголема основа. Џамијата има две минариња со многуаголна основа и со по две шерефиња. Објектот во целост е обоен во бело-зелена боја. Дворот на џамијата е ограден со камено-метална ограда и во него има шадрван.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 83. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]