Долна Шушаја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Долна Шушаја
албански Shoshaja e Poshtme
село
Долна Шушаја is located in Србија
Долна Шушаја
Долна Шушаја
Координати: 42°20′56″N 21°41′21″E / 42.34889° N; 21.68917° E / 42.34889; 21.68917
Држава Србија
ОкругПчињски округ
ОпштинаОпштина Прешево
Население (2002)
 • Вкупно342
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Долна Шушаја е село во Србија во општина Прешево во Пчињскиот округ. Селото се наоѓа на автопатот Е75 кој води од Белград, преку Скопје до Солун. Според пописот од 2002, селото имаше 342 жители [1] (според пописот од 1991, селото имало 310 жители).

Демографија[уреди | уреди извор]

Во селото живеат 194 полнолетни жители, а просечната старост на населението изнесува 26,2 години (24,7 кај мажите и 27,7 кај жените). Во селото има 69 домаќинства, а просечниот број на членови по домаќинство е 4,96.

Ова село е во голем број населено со Албанци (според пописот од 2002 година), а во последните три пописи, е забележан пад во бројот на жители.

График промена во бројот на жители во текот на 20. век"
Етнички состав според пописот на населението од 2002. во Србија[2]
Албанци
  
341 99,70%
непознато
  
1 0,29%

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Popis stanovništva, domaćinstava i Stanova 2002. Knjiga 1: Nacionalna ili etnička pripadnost po naseljima. Republika Srbija, Republički zavod za statistiku Beograd 2003. ISBN 86-84433-00-9
  2. Књига 1, Становништво, национална или етничка припадност, подаци по насељима, Републички завод за статистику, Београд, февруари 2003, -{ISBN 86-84433-00-9}-

Координати: 42°21′38″N 21°38′55″E / 42.36056° N; 21.64861° E / 42.36056; 21.64861