Прејди на содржината

Долна Река (округ во Гамбија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Положај округа Доња Река у Гамбији
Положај округа Доња Река у Гамбији
Долна Река

Доња Река (Lower River) е еден од шестте окрузи во Гамбија. Административни центар е Манза Конко.

Округот Долна Река е поделен на шест области:

Население

[уреди | уреди извор]
Година Бр. жители
1963. 34.227
1973. 42.447
1983. 55.263
1993. 65.146
2003. 72.546
2005. 73.474
2006. 73.890
2007. 74.280
2008. 74.580

Видете уште и

[уреди | уреди извор]