Долина на гејзирите

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Долината на гејзирите, 2006
Советска поштенска марка од 1966 година

Долина на гејзиритегејзирско поле на полуостровот Камчатка у Русија. Во овој басен, долг 6 км, се наоѓаат 90 гејзири и многу извори на топла вода, претежно на левата страна од реката Гејзернаја. Во близина е и вулканот Кихпињич. Температурата на

Целата оваа област му припаѓа на природниот резерват Кроноцки, кој е дел од Светското наследство по заштита на УНЕСКО. На овој непристапен терен може да му се пријде само со хеликоптер. Ги открила научничката Татјана Устинова во 1941 година[1]. На 9 јуни 2007 година, река од кал покрила две третини од гејзирското поле и уништило некои од гејзирите. Најпознатиот гејзир од ова подрачје, „Великан“, активен е и денес.

Долината ја посетуваат околу 3 000 туристи годишно.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]