Долина Компостела

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долина Компостела
Провинцискиот грб на Долина Компостела
Провинцискиот грб на Долина Компостела
[[Image:{{{locatormapfile}}}|300px|Мапа на Филипините со факти за Долина Компостела highlighted]]
Мапа на Филипините со факти за Долина Компостела
Регион Давао (Регион XI)
Главен град Набунтуран
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 0
 - Општини 11
 - Барангај 235
 - Конгресионални дистрикти 2
Население 44.
 - Вкупно (2000) 580.244
 - Густина 124/km² (19. најмала)
Површина 24.
 - Вкупно 4.667,0 km²
Основана 31 јануари 1998
Јазици себуански, давајски
Гувернер Артуро "Чионгки" T. Уј (Lakas-CMD)
Административна зграда во Долина Компостела

Долина Компостела е покраина на Филипините која се наоѓа во регионот Давао на островот Минданао. Покраината ја нерекуваат Комвал (Comval) уште од кога била дел од Северен Давао сè до нејзината независност во 1998. Главен град е Набунтуран. Долината Компостела се граничи со Северен Давао на запад, Јужен Агусан на север и Источен Давао на исток. На југозапад излегува на Давајскиот Залив.

Народ и култура[уреди | уреди извор]

Повеќето од жителите се доселеници од Себу или од другите висајски покраини.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Основна стопанска гранка е земјоделството и преработка на тие производи, како оризот, кокосот и бананата. Има и доста развиено рибарство.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Долината Компостела е поделена на 11 општини.

Фестивали[уреди | уреди извор]

  • Simballay Festival

-Секоја трета недела од декември и се одржува во главниот град

  • AniBina Bulawanon Festival

-Приказ на културата на Долината Компостела. Се одржува од 1 до 8 март, кое всушност е и годишнина на покраината.

  • Buganihan Festival

-Се одржува од 19 до 23 јуни, и кулминира на 23 - основање на општините на Долината Компостела

  • Diwanag Festival

-Се одржува секој декември во општината Монтевиста.

  • Kaimunan Festival

-Се одржува во општината Мако секоја 4-та недела од Јуни

  • Kariyawan Festival

-Се одржува во општината Монкајо секој 4 септември

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Карта на Долината Компостела
Flag of the Philippines.svg Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 7°36′N 125°57′E / 7.600° СГШ; 125.950° ИГД / 7.600; 125.950