Долама

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Долама (турски: dolama) е вид на старинска машка и женска носија, слична на капут, од виолетова, зелена или црвена чоја, со долги ракави кои се затворени или расечени, отворени (со чевкени), така да висат или одзади се врзани еден за друг да не пречат и да се слободни двете раце.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Abdulah Škaljić – Turcizmi u srpskohrvatskom jeziku

Види уште[уреди | уреди извор]