Прејди на содржината

Доза

Координати: 44°21′32″N 11°37′43″E / 44.35889° СГШ; 11.62861° ИГД / 44.35889; 11.62861
Од Википедија — слободната енциклопедија
Dozza
општина
Comune di Dozza
ЗемјаИталија
РегионEmilia-Romagna
Управа
 • ГрадоначалникLuca Albertazzi[1]
Површина
 • Вкупна24 км2 (9 ми2)
Надм. вис.&10000000000000190000000190 м
Население (December 31, 2004)
 • Вкупно5.886
 • Густина250/км2 (640/ми2)
ДемонимDozzesi
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.40060
Повик. бр.0542
Мреж. местоМатична страница

Доза ( Italian pronunciation: [ˈdɔttsa] ) претставува град од италијанската општина во провинцијата Болоња . Доза исто така е позната по своите фестивали на насликаниот ѕид, кој се одржуваат на секои две години во септември. За време на овој фестивал, доаѓаат познати национални и меѓународни уметници сликаат трајни дела на ѕидовите на куќите. Локален белег во Доза е замокот Доза, во чии визби се сместени Enoteca Regionale Emilia Romagna, енотеката и винскиот бар посветен на енолошките производи на Емилија-Ромања .

Историја

[уреди | уреди извор]
  • На Кардиналот Кампеџо му бил доделен замокот Доза во градот Доза додека тој се занимавал со „Големата материја на кралевите“.
  • Музејот Дела Рока ди Доза [2]
  • Парокијален музеј на арте сакра [3]
  1. „Sindaco“. Архивирано од изворникот на 2016-06-09. Посетено на 2015-07-20.
  2. „Museo della Rocca | Fondazione Dozza“. Архивирано од изворникот на 2015-07-21. Посетено на 2015-07-20.
  3. „MadeInImola.it“. Архивирано од изворникот на 2015-07-21. Посетено на 2015-07-20.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]