Дождовито сонце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Дождовито сонце“
РежисерКоле Малинов
СценаристИво Андриќ, Коле Малинов
НастапуваатРисто Шишков
Киро Ќортошев
Вукан Диневски
Стојка Џекова
Жанрдрама
КинематографијаДраги Таневски
МонтажаБорис Мирчевски
ДистрибутерТелевизија Скопје
Премиера1977
ДржаваМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

„Дождовито сонце“ — македонски телевизиски филм од 1977 година. Го режирал Коле Малинов кој го напишал и сценариото по делото на Иво Андриќ.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Ристо Шишков Леденик
Киро Ќортошев
Вукан Диневски
Стојка Цекова
Тодор Николовски
Кирил Здравески
Димче Мешковски
Тасе Кочовски
Тома Киров
Душан Костовски
Ненад Милосављевиќ

Останати улоги  ▼

Надворешни врски[уреди | уреди извор]