Дождовито сонце

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Дождовито сонце“
РежисерКоле Малинов
СценаристИво Андриќ, Коле Малинов
Главни улогиПерица Мартиновиќ
Ристо Шишков
Киро Ќортошев
Вукан Диневски
Стојка Цекова
Жанрдрама
КинематографијаДраги Таневски
МонтажаБорис Мирчевски
ДистрибутерТелевизија Скопје
Премиера1977
ЗемјаМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

„Дождовито сонце“ — македонски телевизиски филм од 1977 година. Го режирал Коле Малинов кој го напишал и сценариото според расказот Љубов во касабата на Иво Андриќ.[1]

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Перица Мартиновиќ Рифка
Ристо Шишков Леденик
Тодорка Кондова-Зафировска
Киро Ќортошев
Вукан Диневски
Стојка Цекова
Тодор Николовски
Кирил Здравески
Димче Мешковски
Таше Кочовски
Тома Киров
Душко Костовски
Ненад Милосављевиќ

Останати улоги  ▼

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]