Догуш Балбај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Догуш Балбај

Догуш Балбај ( турски: Doğuş Balbay  ; Истанбул, 21 јануари 1989 година ) е турски кошаркар. Тој играл како плејмејкер и во моментов игра за Анадолу Ефес.

Животопис[уреди | уреди извор]

Тој ја започнал својата сениорска кариера во Фенербахче, каде го направил своето деби во сезоната 2004/05.[1] Тој исто така ја спроведил следната 2005/06 година сезона во овој клуб по што заминал во Соединетите држави . Тој учел во средното училиште и после тоа играл кошарка на Универзитетот во Тексас од 2008 до 2011 година.[2] Откако не бил избран во НБА драфт во 2011 година, се вратил на турската кошарка и потпишал за Анадолу Ефес. Со нив освоил два Купа во Турција и Супер купови.

Играл со турската репрезентација на два Европски првенства - 2013 година и 2017 година.[3]

Успеси[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

  • Анадолу Ефес :
    • Турско првенство (1): 2018/19.
    • Куп на Турција (2): 2015, 2018 година.
    • Супер куп на Турција (2): 2015, 2018 година.

Претставник[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Догуш Балбај – ТБЛ“. tblstat.net. Посетено на 29 март 2019.
  2. „Догуш Балбај – Универзитет Тексас“. texassports.com. Посетено на 29 март 2019.
  3. „Догуш Балбај – ФИБА“. fiba.com. Посетено на 29 март 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]