Договор од Есказу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Регионален договор за пристап до информации, учество на јавноста и правда во еколошки прашања во Латинска Америка и Карибите
{{{image_alt}}}
  Ratified
  Signatories
  Non-signatories
Напишан5 мај 2015 – 4 март 2018
Потпишан27 септември 2018[1]
МестоЕсказу, Костарика
На сила од22 април 2021[1]
Потписници24[1]
Странки12[1]
ЧуварГенерален секретар на Обединетите нации
ЈазициАнглиски, француски, португалски, кечуански, шпански

Регионален договор за пристап до информации, учество на јавноста и правда во еколошки прашања во Латинска Америка и Карибите, попознат како Договор од Есказу (шпански: Acuerdo de Escazú) — меѓународен договор потпишан од 24 народи од Латинска Америка и Карибите во врска со правата за пристап до информации за животната средина, учеството на јавноста во донесувањето одлуки за животната средина, еколошката правда и здравата и одржлива околина за сегашните и идните генерации [2] Договорот е отворен за 33 земји во Латинска Америка и Карибите. Од 24 потписници, тој е ратификуван од дванаесет: Антигва и Барбуда, Аргентина, Боливија, Еквадор, Гвајана, Мексико, Никарагва, Панама, Свети Винсент и Гренадини, Сент Китс и Невис, Сент Лусија и Уругвај.

Чико Мендес, 1988 година во неговиот дом во Бразил пред неговото убиство поради неговиот активизам во животната средина
Во рамките на Генералното собрание на Обединетите нации, Договорот бил отворен за потпис на 27 септември 2018 година.

Договорот потекнува од Конференцијата на Обединетите нации за одржлив развој во 2012 година и е единствениот обврзувачки договор кој бил усвоен како резултат на конференцијата. Нацртан е меѓу 2015 и 2018 година и усвоен во Есказу, Костарика на 4 март 2018 година. Договорот бил потпишан на 27 септември 2018 година и остана отворен за потпис до 26 септември 2020 година. За влегувањето во сила на договорот биле потребни единаесет ратификации, што било постигнато на 22 јануари 2021 година со пристапувањето на Мексико и Аргентина. [3] Договорот стапил на сила на 22 април 2021 година.

Договорот е првиот меѓународен договор во Латинска Америка и Карибите во врска со животната средина, и првиот во светот што вклучува одредби за правата на заштитниците на животната средина. [2] Договорот ги зајакнува врските помеѓу човековите права и заштитата на животната средина со наметнување барања на земјите-членки во врска со правата на бранителите на животната средина. Договорот има за цел да обезбеди целосен пристап до јавноста до информации за животната средина, донесување на одлуки за животната средина и правна заштита и прибегнување кон еколошки прашања. Исто така, го признава правото на сегашните и идните генерации на здрава животна средина и одржлив развој. [4] [5]

Партии и потписници[уреди | уреди извор]

Член Датум на потпис Датум на ратификација
 Антигва и Барбуда 27 септември 2018 4 март 2020
 Аргентина 27 септември 2018 22 јануари 2021
 Белиз 24 септември 2020
 Боливија 2 ноември 2018 26 септември 2019
 Бразил 27 септември 2018
 Колумбија 11 декември 2019
 Костарика 27 септември 2018
 Доминика 26 септември 2020
 Еквадор 27 септември 2018 21 мај 2020
 Гренада 26 септември 2019
 Гватемала 27 септември 2018
 Гвајана 27 септември 2018 18 април 2019
 Хаити 27 септември 2018
 Јамајка 26 септември 2019
 Мексико 27 септември 2018 22 јануари 2021
 Никарагва 27 септември 2019 9 март 2020
 Панама 27 септември 2018 10 март 2020
 Парагвај 28 септември 2018
 Перу 27 септември 2018
 Доминиканска Република 27 септември 2018
 Свети Винцент и Гренадини 12 јули 2019 26 септември 2019
 Свети Китс и Невис 26 септември 2019 26 септември 2019
 Света Луција 27 септември 2018 1 декември 2020
 Уругвај 27 септември 2018 26 септември 2019

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Regional Agreement on Access to Information, Public Participation and Justice in Environmental Matters in Latin America and the Caribbean“. CEPAL. Посетено на 20 April 2021.
  2. 2,0 2,1 „Regional Agreement on Access to Information, Public Participation and Justice in Environmental Matters in Latin America and the Caribbean“ (PDF). CEPAL. 4 March 2018. Посетено на 20 April 2021.
  3. „STATEMENT: Escazú Agreement Moves A Big Step Closer to Making the World Safer for Environmental Defenders“. World Resources Institute. 22 January 2021. Посетено на 20 April 2021.
  4. „The Escazu Agreement“. Environmental-rights.org. 2018. Посетено на 20 April 2021.
  5. „World's First Treaty Protecting Environmental Defenders Could Soon Be Enacted“. Global Citizen. 24 August 2020. Посетено на 20 April 2021.