Договор од Едрене (1568)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Договор од Едрене

1568
Потпишан17 февруари 1568
МестоЕдрене, Османлиска Империја
Потписници Османлиско Царство
Flag of the Habsburg Monarchy.svg Хабсбуршка монархија

Договорот од Едрене бил склучен по крајот на битката кај Сигетвар помеѓу Австрија и Отоманската Империја на 17 февруари 1568 година.

Австриските амбасадори во Истанбул пристигнале на 26 август 1567 година[1] и по долготрајните разговори со Мехмед-паша Соколовиќ и Селим II[1], договорот бил потпишан по пет месеци во Едрене со кое се ставила крај на војната меѓу двете земји.[1]. Максимилијан II се согласил да плати 30.000 дукати и го признал владеењето на Османлиите над Молдавија и Влашка.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Setton (1991), pp. 921–922.