Договор на Ахмед-паша

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Договор на Ахмед Паша)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Договор на Ахмед Паша

1732
Потпишан1732
Потписници Османлиско Царство
Safavid Flag.svg Персија

Договор на Ахмед Паша (персиски:عهدنامه احمد پاشا, турски: Ahmet Paşa Antlaşması) — мировен договор потпишан во 1732 година помеѓу Османлиското Царство и Сефевидското Царство.

Договорот бил потпишан од Ахмед-паша од османлиска страна и Мехмед Риза Кулу од персиска[1][2]. Според договорот, Османлиското Царство ги задржала придобивките во Кавказ од претходната војна[3] а освен тоа Персија ја признала загубата на западните делови на царството додека реката Арас станала нова граничната линија меѓу двете земји.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Prof.Yaşar Yücel-Prof Ali Sevim:Türkiye tarihi vol.III, AKDTYKTTK Yayınları, 1991, pp. 282-290
  2. Prof.Yaşar Yücel-Prof Ali Sevim:Türkiye tarihi vol.IV, AKDTYKTTK Yayınları, 1991, pp. 3-4
  3. On line document (in Turkish)